اداره علم سنجی - دانشگاه علوم پزشکی فسا

tech 2

راهنمای ثبت شناسه Orcid

معرفی سایت ORCID
ارکید شناسه یا کدی ست که جهت شناسایی نویسنده، محقق یا پژوهشگر به صورت شخصی یا سازمانی تعلق میگیرد. این شناسه دارای دسترسی آزاد برای همه افراد به صورت غیر تجاری و اختصاصی است.
شناسه ارکید برای زمانی که دو نویسنده یا بیشتر با اسامی مشابه در یک منطقه یا مناطق مختلف دنیا وجود دارند که کارهای پژوهشی انجام میدهند و افراد برای شناسایی آنها دچار مشکل میشوند کاربرد زیادی دارد.
این شناسه همانند DOI میباشد با این تفاوت که DOI به اثر تعلق میگیرد ولی ORCID به خود نویسنده یا پژوهشگر.
جهت استفاده از سایت بدون عضویت میتوانید کد ارکید کاربرانی که ثبت نام نموده اند را با نوشتن نام لاتین افراد جستجو نمایید، اما جهت کسب اطلاعات بیشتر یا ایجاد کد ارکید برای خودتان بایستی ابتدا ثبت نام نمایید یا اگر قبلا ثبت نام نموده اید کافیست نام کاربری یا رمز عبورتان را وارد نموده و سپس گزینه Sign In را بزنید.

 

 

orcid1
 
در این قسمت میتوانید اسناد پژوهشی خود را بارگزاری نموده و پروفایل خود را ویرایش کنید و دسترسی افراد را به کد و صفحه شخصی تان تعریف کنید. در سمت چپ صفحه کد ارکید شما به همراه نام و نام خانوادگی تان مشاهده میشود.

 

 

orcid2
از طریق گزینه In box میتوانید پیامهایی که از طرف سایرین برای شما ارسال شده است را مشاهده نمایید.

 

orcid3
اگر به دنبال گرفتن کد ارکید برای سازمان یا موسسه پژوهشی و تحقیقاتی خود هستید یا به عنوان یک ناشر فعالیت میکنید در این منو میتوانید اطلاعات مربوطه و نحوه دریافت کد را مطالعه نمایید.

 

orcid4
اگر به هرگونه راهنمایی در مورد نحوه کار با وب سایت احتیاج داشتید یا سوالی در این مورد برایتان به وجود آمد میتوانید از گزینه های زیر استفاده نمایید.

 

و در آخر برای خروج از صفحه شخصی تانگزینه Sign Out را انتخاب نمایید.

 

orcid5